Dergi baskısı

dergi-baskisi

     Magazinden modaya, kurumsal bilgilerden röportajlara kadar geniş bir alanda, periyodik olarak bilgi veren, bunu yaparken de eğlenceli ve bol görselli bir anlatım tarzı benimseyen dergiler, günümüzün en çok ilgi çeken yayın araçlarından biridir. Siz de bu araçları kullanmak ve hedef kitlenizle doğru bir iletişim kurmak istiyorsanız gerek görsel gerekse yazılı olarak hazırladığınız içerikleri dijital baskı aracılığı ile hazırlayabiliriz.

Günlük olarak basılmayan dergiler genelde yılda 2, 3, 6 veya 12 adet olmak üzere aylık, 15 günlük, haftalık ya da 3 aylık olarak basılabilmektedir. Gazetelere oranla daha kaliteli kağıda basılan ve çabuk tüketilmeyen bir içeriğe sahip olan dergilerde makale, eleştiri, röportaj, moda çekimleri, araştırma yazıları gibi başlıklar sunulmaktadır.

Dergi basımı öncesinde günler süren bir içerik hazırlama süreci bulunmaktadır. Editörler tarafından hazırlanan içerikler, ilgili görsellerle birleştirilerek tasarımcılar tarafından özenle sayfalara yerleştirilmektedir. Bu içerikler içerisinde derginin konseptine uygun olarak röportaj, life style konular, moda çekimleri, seyahat içerikleri, tarih-bilim konuları, kurumsal metinler gibi sayısız konu olabilir.

Dergi baskıları genelde her biri 16 sayfalık olan formalardan oluşmaktadır. Genelde “Derginiz kaç forma olacak?” sorusuyla karşılaşabilirsiniz. Eğer tercihiniz 16’nın katları değilse sayfa sayınız içeriğinizle doğru orantılı olarak şekillenebilir. Dergilerde genelde sayfa üstlerinde içeriğin ait olduğu konuyla ilgili disiplin başlıkları bulunmaktadır. Bu, dergi tasarımının estetik görünmesi ve içeriklerin kolay okunması açısından tercih edilen bir yöntem olmaktadır.

İçerikler hazır, fotoğraflar çekildi, disiplin başlıkları tamam ve tasarımcınız sayfaları özenle yerleştirdi. Şimdi bu çalışmayı elle tutulur ve şık bir halde tüketiciye sunma zamanı.

Dergi basımı adı verilen bu aşamada en önemli kriterleriniz titizlik ve kalite olmalıdır. Çünkü özenle hazırlanmış, her biri sizi müşteri kitlenizle buluşturan içeriklerin sunumu da muhteviyatı kadar önemlidir. Baskı kağıdından baskının kalitesine, dergi baskı fiyatlarından dergi baskı adetlerine kadar birçok kıstas bulunmaktadır.

Bu kıstaslardan ilki baskının kalitesidir. Baskı aşamasında fotoğrafların renkleri, harflerin görünürlüğü ve hatta basılan kağıdın kalitesi çok önemli bir adımdır. Bu adımda “Özveri, güven ve başarı” üçlüsünü ilke edinen Apec Basın Yayın Evi , matbaada kalite ve zamanın altını çizmektedir. Tüm dergi basımı işlerinizde bu ilkelerinden taviz vermeden uygun ücretlendirme ile sizi başarıya ulaştırmaktadır.

Diğer önemli bir nokta ise dergi baskı adetleri. Baskı adetleri genelde minimum olarak 1000 adetle sınırlıdır. Bunun altında talep edilen baskı adetlerinde dergi baskı fiyatı değişmemektedir.

Dergi Basımı Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

1. Dergi Boyutları

     Dergiler genelde standart olarak A4 boyutunda basılmaktadır. Forma olarak belirlenmiş 16 sayfa ve katları olarak basılabildiği gibi farklı sayfa sayılarında da baskı yapılabilir. Bu boyutlarda talep edilen
dergi baskı fiyatları farklı boyutlara göre daha ekonomik olmaktadır. Bunun nedeni ise birkaç sayfanın aynı anda basılmasına imkan vermesi ve dolayısıyla kağıtta yaşanacak fireyi önlemesidir. Derginizin konsepti farklı olabilir ve farklı bir boyut talep edebilirsiniz. Bu kağıtta yaşanacak fireyi artıracağından dergi baskısı fiyatlarını da doğru orantılı olarak artıracaktır.

2. Dergi Sayfa Sayıları

     Dergi basımı fiyatları dergi sayfa sayıları ile de değişebilir. Sayfa sayısı arttıkça maliyet de artmaktadır. Bunun dışında 4, 8, 12 ve 16’nın katları dışında bir sayfa sayısı belirlediyseniz bu da maliyeti artırabilir. Çünkü bu sayfa sayılarında sayfaları üst üste getirerek kağıt kaybı önlemiş olmaktadır.

3. Baskı Kağıdı Kalitesi

     Dergi sayfalarında kullanılacak kağıt, kapak kağıdının kalınlığı ve kalitesi, katlamalı sayfalar, ekstra işçilik gerektirecek sayfalar dergi basımında, dergi basımı fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör olarak karşınıza çıkmaktadır.

Dergi basımı, iç sayfalarda genelde 90 – 200 gr ağırlığında kuşe kağıdın, kapakta ise Amerikan Bristol (kalın gramajlı kağıtlar) kağıdın tercih edildiği bir çalışma biçimi olmaktadır. Derginin tasarımı ve dönemsel etkinlikler bunu değiştiren süreçler olabilir. Örneğin yılbaşı, bayram gibi dönemlerde kapakta selefon, lak, UV lak, varak baskı (altın, gümüş), vernik ve gofre gibi uygulamalar tercih edilmektedir. Bu hem derginin etkileyiciliğini artıran hem de yaratıcılık katan bir yöntemdir.

4. Font ve Renk Kullanımı

     Dijital baskı aracılığı ile hazırladığımız dergilerinizde istediğiniz font ve renk seçeneklerini kullanabilirsiniz. Matbaada yapılan baskılardan farklı olarak size ektstra maliyet çıkarmaz.

Ekstra Bilgiler:

A. Dergilerde Kullanılan Kağıt Türleri:
Dergilerde genelde mat ya da parlak kuşe kağıt kullanılmaktadır. İç sayfalar ince iken kapaklar kalın olmaktadır.

– İç sayfalar için kuşe kağıtlar: 115 gr, 135 gr veya 170 gr
– Kapak için kullanılan kağıtlar: 170 gr, 200 gr, 250 gr, 300 gr, 350 gr

B. Kullanılabilecek Ekstra İşçilikler:
– Mat ya da parlak selefon
– Kısıtlı ya da tam lak (Parlaklık verir)
– Gofre (Kabartma)
– Altın, gümüş varak

C. Dergilerde Ciltleme Çeşitleri:
– Tel ya da omega dikiş tercih edilebilir.

Bir derginin hazırlanma hikayesi!

 • İçerik ve konsepte karar verilir.
 • Disiplin başlıkları seçilir.
 • Sayfa sayısı belirlenir.
 • Sayfa planı hazırlanır.
 • Metinler hazırlanır.
 • Fotoğraflar çekilir.
 • Görsel ögeler belirlenir.
 • Dergi tasarımı yapılır.
 • Baskı kağıtları ve gramaj seçilir.
 • Dergi baskısı fiyatları belirlenir.
 • Prova baskı alınır.
 • Gerçek baskı yapılır.

DERGİ BASKI FİYATLARI HAKKINDA

     İstemiş olduğunuz dergi baskı ebatları, adet ve kağıt özellikleri ile ilgili bilgiler alınıp hemen fiyatlandırma aşamasına geçilir. İsterseniz dergi örneğini firmamıza getirip hemen fiyat teklifi alıp sipariş verebilirsiniz. Dergi basımı yukarıda belirtildiği gibi oldukça fazla bileşeni olan profesyonel bir çalışma sürecidir. Bu süreçte sizi anlayan, vizyonu geniş ve kaliteye önem veren bir iş ortağınız olması hem sizin iş yükünüzü azaltacak hem de ortaya çıkan ürünün kalitesini arttıracaktır.

Apec Basın Yayın bugüne kadar yapmış olduğu tüm projelerde bu kaliteden ödün vermeden zevkli, estetik kalitesi yüksek, gelişmiş baskı tekniğine sahip çalışmalarla müşterilerine %100 memnuniyet sunmuştur.

Tüm bu baskı hizmetlerinin yanı sıra tecrübeli grafik tasarım ekibiyle de içerikleriniz için özenli tasarımlar yapan Apec Basın Yayın, dergi basımına ait tüm ihtiyaçlarınıza A’dan Z’ye çözüm sunmaktadır. Ayrıca matbaa ve ajanslar için yüksek sayıdaki baskı taleplerine özel fiyatlandırma listesi için özel dergi fiyatı isteyebilmektesiniz.

Dergi Fiyatları ve Siparişleriniz için Gerekli Bilgiler

Dergi talepleriniz için sipariş aşamasında istediğimiz bilgiler aşağıda yer almaktadır:

 • Adet
 • Dergi boyutu
 • Sayfa sayısı
 • İç sayfa kağıdı ve gramajı
 • Dergi kapak kağıdı ve gramajı
 • Dergi cilt türü
 • Laminasyon seçimi (Mat ya da parlak selefon )
 • Gofre (kabartma) seçimi
 • Lak uygulaması seçimi
 • Varak baskı seçimi (Gümüş, altın)

Size özel fiyat tekliflerimiz için;

Adresimize gelip, sıcak ya da soğuk içecekler eşliğinde konuşabilir,

Telefonla “(0412) 257 00 57” arayıp, ister uzun ister kısa bilgilendirmeler alabilir,

Sayfanın sağ üst/sağ alt bölümlerinde olan sosyal medya hesaplarımız (@ApecYayinEvi) üzerinden her saat bilgi edinebilirsiniz.